Nawet dobra hulajnoga elektryczna może się zepsuć – kto zajmie się naprawą?

Sezon wiosenny zbliża się wielkimi krokami, myślimy więc już o aktywności i powrocie do niekonwencjonalnych środków transportu. Hulajnogi elektryczne opanowały świat jakiś czas temu i są doskonałą alternatywą dla innych jednośladów. Niestety słaby miejscami stan dróg i ścieżek powoduje, że hulajnogi elektryczne ulegają usterkom. Jakim? Co zrobić z uszkodzoną hulajnogą?

Dobra hulajnoga elektryczna – przedział cenowy

Hulajnoga elektryczna to niemały wydatek. Wiele osób decyduje się więc na korzystanie z miejskich sprzętów, które wypożycza się na minuty. Jednak w ogólnym rozrachunku nie jest to aż tak korzystne, jak mogłoby się wydawać. O wiele lepszym wyjściem jest zakup prywatnej hulajnogi, ponieważ nie tracą one tak szybko na wartości, a pieniądze wydane tygodniowo na jazdę, są wprost proporcjonalne do kwoty wydatku, który po czasie szybko się zwraca. Dodatkowo biorąc pod uwagę np. oszczędność na paliwie i eksploatacji auta, wynik jest imponujący.

Weźmy pod uwagę, że miesięcznie na paliwo wydajesz przykładowo 600 zł, to taka inwestycja zwróci Ci się po około 3-4 miesiącach, w zależności od kwoty wydanej na jednoślad. Dorzucając do tego wpływ na zdrowie, taka alternatywa wydaje się być naprawdę wspaniałym pomysłem.

Dobra hulajnoga elektryczna to wydatek rzędu od 2 do 5 tys. Zł, w zależności od marki, modelu oraz funkcji sprzętu. Przy tego typu urządzeniach sprawdza się twierdzenie, że im lepsza hulajnoga, tym więcej kosztuje. Nie jest to jednak gwarancja bezawaryjności, bowiem to warunki na drodze i sposób jazdy definiują w dużym stopniu poziom eksploatacji hulajnogi oraz ewentualne awarie.

Awarie i usterki hulajnogi

Wystarczy jeden moment, aby hulajnoga elektryczna uległa uszkodzeniu. Jej użytkownicy mogą zauważyć problemy takie jak: brak reakcji na ładowanie czy brak działania mimo próby włączenia. W zależności od okoliczności, przyczyny mogą być różne. Jeśli hulajnoga nie doznała żadnego uszczerbku mechanicznego, czyli nie upadła, nie została przewrócona czy uderzona przez inny pojazd, usterki nie będą takie same jak w przypadku powyższych okoliczności. Jakie mogą być przyczyny złego działania lub całkowitego jego braku w hulajnodze elektrycznej?

Przede wszystkim częstą usterką jest awaria akumulatora lub uszkodzenie kabli zasilających. Dodatkowo możemy spotkać się z sytuacją, kiedy kable spalą się lub ulegną zwarciu. Przyczyną może być także sterownik, który z jakichś przyczyn, został uszkodzony.

Zdarzają się sytuacje, kiedy uszkodzenie zewnętrzne hulajnogi, z powodu upadku czy silnego uderzenia, spowoduje szereg awarii wewnętrznych, takich jak uszkodzenie zabezpieczenia sterownika. Wgniecenie może spowodować zetknięcie blaszki z powierzchnią sterownika, na powierzchni którego wytwarza się zwarcie i wówczas powoduje brak reakcji hulajnogi. W takiej sytuacji należy wymienić cały sterownik wraz z zabezpieczeniem.

Czy jesteś w stanie naprawić ją samodzielnie?

Czy powyższe usterki można naprawić samodzielnie? Można spróbować, jednak z zasobem pewnej podstawowej wiedzy na temat budowy i podzespołów hulajnogi. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia innych elementów. Dobra hulajnoga elektryczna to niemały wydatek, dlatego nie warto ryzykować. Lepiej wybrać wyspecjalizowany w tym temacie serwis sprzętu, który zdiagnozuje problem i za pomocą odpowiednich narzędzi naprawi hulajnogę. Gwarancja po naprawie zapewni spokojne korzystanie z ulubionego sprzętu każdego dnia.