Obalamy mity i pokazujemy fakty: Jak dbać o sprzęt AGD?

Czy możliwe jest, aby sprzęt AGD służył nam przez lata? Oczywiście. Należy jedynie pamiętać o przestrzeganiu kilku istotnych wytycznych. Dziś przedstawiamy najczęstsze mity oraz istotne fakty, które wydłużą cykl życia sprzętów domowych.

Najczęstsze mity, które funkcjonują w Internecie:

Przed włożeniem naczyń do zmywarki należy opłukać je wodą.

Może być dla Ciebie zaskoczenie, ale szybkie spłukanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki nie jest dobrym pomysłem. W niektórych przypadkach takie działanie sprawi, że naczynia będą wręcz później mniej czyste. Większość detergentów do zmywarek jest bowiem zaprojektowana w taki sposób, aby przywierać do cząstek jedzenia. Bez brudnej powierzchni detergent nie będzie działał tak, jak powinien.

Używanie soli ochronnej do zmywarki nie jest konieczne.

Faktem jest, że woda w wielu domach w Polsce jest bardzo twarda. Dodatkowo zawierać może wiele soli mineralnych, które negatywnie wpływają na sprzęty AGD. Sól ochronna pozwoli zmiękczyć wodę i w efekcie ochronić urządzenie. Właśnie dlatego warto dosypywać sól ochronną do zmywarki przynajmniej raz w miesiącu.  

Najczęstsze fakty, które funkcjonują w Internecie:

Sprzęt używany częściej będzie… dłużej nam służył.

Wydawać by się mogło, że rzadsze używanie sprzętów AGD powinno wydłużyć ich żywotność. Mniejsze użycie spowoduje mniejsze zużycie i sprawi, że urządzenie będzie działać dłużej, zanim będzie trzeba je wymienić lub naprawić. To jednak nie prawda. Urządzenia AGD są zaprojektowane tak, aby były regularnie używane, a jeśli nie będą – wpłynie to negatywnie na ich użyteczność. Dla przykładu – zmywarka ma uszczelki zaprojektowane do pracy w wilgotnych warunkach. Jeśli nie będziemy korzystać z niej przez kilka tygodni, uszczelki zaczną pękać i gnić.

Rozmrażanie lodówki zmniejsza zużycie energii.

Jeśli Twoja lodówka nie posiada funkcji automatycznego rozmrażania, bardzo istotne jest, aby regularnie ją rozmrażać. Jak pokazują dane – każde 3 mm warstwy szronu sprawia, że sprzęt zużywa dodatkowo 10% prądu. Wniosek jest jeden – nieoszroniona lodówka nie potrzebuje tyle energii, a co za tym idzie, nasze rachunki za prąd będą niższe.

A co zrobić w razie awarii sprzętu AGD? Najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do sprawdzonego serwisu, który dokona diagnozy oraz naprawy sprzętu.