Rozbity ekran w lustrzance – jak go naprawić?

Fotografia to naprawdę pasjonujące zajęcie. Szczególnie, jeśli posiadamy dobry, profesjonalny sprzęt! Pomaga on nam realizować fotograficzne pasje, a nierzadko także jest naszym głównym narzędziem pracy. Profesjonalne aparaty fotograficzne i lustrzanki to spory koszt – ich cena waha się między kilkoma a kilkunastoma tysiącami złotych. Uszkodzenie takiego sprzętu może przyprawić więc o dreszcze. Na szczęście profesjonalny serwis poradzi sobie nawet z rozbitym ekranem. Jak odróżnić, który element jest uszkodzony?

Ekran a szybka – jak to rozróżnić?

Ekran LCD jest bardzo delikatną częścią aparatu i jedną z najbardziej narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Są zazwyczaj sporych rozmiarów, a dodatkowo są umieszczane w ruchomych wysięgnikach. Wówczas bardzo łatwo o upadek, strącenie czy uderzenie w ekran.

Należy jednak stwierdzić, czy uszkodzenie dotyczy ekranu, czy może jednak wierzchniej szybki, chroniącej ekran przed uszkodzeniami. Szybka to najbardziej zewnętrzny element. Zdarza się, że po upadku uszczerbek dotyczy tylko właśnie przedniej szybki wyświetlacza, natomiast sam ekran LCD jest nietknięty. Ze względu na to, iż to szybka przyjmuje na siebie większość siły uderzenia, nawet uszkodzenie wyglądające bardzo poważnie, może okazać się powierzchowne, ponieważ ekran może być całkowicie sprawny, a jedynie pęknięta szybka spowoduje problemy w korzystaniu z aparatu. Jeśli taka niebezpieczna sytuacja będzie miała jednak konsekwencje uszkodzenia ekranu, sprawa wygląda o wiele poważniej.

Wyświetlacz LCD

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny zbudowany jest z komórek zawierających minimalną ilość ciekłego kryształu. W wyniku uszkodzenia dochodzi do naruszenia struktury tych komórek. Wówczas na ekranie pojawiają się specyficzne plamy, przebarwienia, a nawet całkowite zaciemnienie wyświetlacza. Niestety uniemożliwia to korzystanie ze wszystkich udogodnień aparatu.

Jakie elementy ekranu w lustrzance mogą ulec uszkodzeniu?

Dodatkowo podczas upadku z wysokości mogą ulec uszkodzeniu także newralgiczne elementy aparatu, m.in. mocowanie systemu odchylania ekranu, który dostępny jest w naprawdę znacznej ilości modeli. Wówczas może dojść także do uszkodzenia samego odchylonego ekranu. Niestety jest to jednoznaczne z zasięgnięciem fachowej pomocy.

Rozbity ekran – gdzie szukać pomocy?

Profesjonalny serwis sprzętu dokona wnikliwej analizy usterki oraz wyceny ewentualnej naprawy. Następnie za pomocą profesjonalnych narzędzi wymieni szybkę, ekran bądź cały element wraz z mocowaniem, a po naprawie klient otrzyma również gwarancję. Na życzenie klienta serwis może także założyć dodatkowe szkło ochronne na szybkę ekranu, która nie tylko ochroni przed stłuczeniem, ale także zapobiegnie zarysowaniom. Takie szkło znajdzie swoje zastosowanie nawet przy ekranach dotykowych.

Rozbity ekran – jak zapobiegać?

Aby uniknąć tak poważnych konsekwencji, warto stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy korzystać z paska, zamontowanego przez producenta aparatu. Umożliwi on ochronę sprzętu nawet po wyślizgnięciu aparatu z dłoni. Dodatkowo nigdy nie odkładaj aparatu na brzeg powierzchni. Zwisający pasek można przez przypadek zahaczyć, co w rezultacie prowadzi do zepchnięcia aparatu z blatu. Postaraj się przenosić czy przewozić aparat w torbie lub pokrowcu, a przedni obiektyw zawsze zabezpieczać plastikową osłoną. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych sytuacji i późniejszych konsekwencji finansowych.